Top 10 velkých a top 5 malých a středních podniků. Přinášíme výsledky ESG ratingu 2024

ESG logo
Fakulta podnikohospodářská
Seznam

České firmy si čím dál tím více uvědomují míru svého dopadu na okolí a jejich nefinanční reporting dostává standardizovaný formát. To je jeden z nejpodstatnějších závěrů letošního ESG ratingu vytvořeného odborníky z Fakulty podnikohospodářské, kterého se zúčastnilo přes 100 tuzemských firem, jejichž společný obrat za loňský rok přesáhl bilion korun.

Dotazník výzkumníků z FPH VŠE přitom čítá 131 položek a svou strukturou i obsahem jde nad rámec reportovacích standardů ESRS i evropské směrnici Corporate Social Responsibility Directive (CSRD), která vchází v platnost příchodem roku 2025.

„Zúčastněné firmy se ještě nikdy v našich ESG dotaznících nevěnovaly tolika tématům. Mnohem častěji také přiznávaly, že se jich některé oblasti týkají, i když k tomu třeba ještě nemají data či stanovisko,” říká vedoucí ESG ratingu Ladislav Tyll, který na Fakultě podnikohospodářské VŠE vede Katedru strategie. 

Výsledný ESG rating pak oceňuje ty firmy, které jsou v Česku s ESG reportingem nejdál. Bez uvedení pořadí tak ve spolupráci s mediálním partnerem Seznam Zprávami uvádíme 10 velkých a 5 malých a středních podniků, které v ESG ratingu dosáhly nejlepšího skóre.

 


Albert
Coca-Cola HBC Česko a Slovensko
Česká spořitelna
ČSOB
Daikin
Komerční banka
Letiště Praha
Moneta Money Bank
Škoda auto
Vodafone

Ze zúčastněných velkých podniků to jsou:

Albert, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Česká spořitelna, ČSOB, Daikin Device, Komerční banka, Letiště Praha, Moneta Money Bank, Škoda Auto, Vodafone Czech Republic.

V případě velkých podniků je mezi těmi nejlepšími v ESG ratingu stále patrný velký počet bank. „Důvod je ten, že největších bank se povinnost nefinančního reportingu týká už od roku 2018 v rámci přijetí směrnice NFDR. ESG navíc vyhodnocují i u svých žadatelů o financování. Mají proto početné týmy s know-how i kapacitou ESG řešit,” vysvětluje Tyll.

Obecně si velké společnosti v ESG ratingu vedly lépe než ty malé a střední. „Velké firmy mají často výhodu v propojení s mezinárodní skupinou, ze které může čerpat zkušenosti i zdroje. V některých zemích, jako je Velká Británie, Nizozemsko, Francie či Itálie, je povědomí o ESG tématech silnější a legislativa přísnější než v jiných částech Evropy. Tyto země často předcházejí celoevropskou legislativu,” dodává Tyllova kolegyně z Katedry strategie a týmu ESG ratingu Natalie Bruder Badie.

 

 


Frost Food
GUMEX
MEGA
Schicht CZ
Sonnentor

Ze zúčastněných malých a středních podniků to jsou:

GUMEX, FrostFood, MEGA, Schicht CZ, Sonnentor.

U menších podniků bylo možné pozorovat silné propojení udržitelnosti s celkovou identitou firmy. Podle hodnotitelů jde například o Sonnentor, Mega, ale i dalších firem, které se mezi top firmami neumístily. „Ačkoliv velké firmy řeší ESG komplexněji napříč tématy, malé české firmy jsou často specialisty na jednu-dvě oblasti, která jsou klíčové pro jejich podnikání. V nich pak kvalitou opatření a hloubkou znalostí dokáží předčit i ty velké,” dodává Bruder Badie.

 

Přečtěte si také

Jak si české firmy vedou v ESG? Řeší emise, méně už rozdíly ve mzdách (Seznam Zprávy)