Napsali o nás

Zdroj Datum Titulek Anotace
Euro.cz 5. 12. 2023 Představujeme dalších 20 klíčových Tváří udržitelnosti v Česku

Jediný český přehled expertů v oblasti udržitelnosti představil doposud 180 jmen. Jejich přehled naleznete zde. Nyní je přehled doplněn o další dvacítku výjimečných osobností, včetně Ladislava Tylla z FPH VŠE.

Forbes 2. 11. 2023 Podnikáte odpovědně? A můžeme to vidět?

Byznys má generovat zisk. Jistě, ale to nestačí. Je třeba podnikat udržitelně a čeští podnikatelé to vědí. Ukazuje to druhý ročník ESG Ratingu, který se měření udržitelnosti podnikání systematicky věnuje.

svethospodarstvi.cz 30. 7. 2023 ESG zvýší firmám přidanou hodnotu tím, že jim ji nesníží Řada i velmi věhlasných značek v oboru potravin, oblečení, spotřebního zboží i jinde už se setkala s rezistencí zákazníků poté, co vyšlo najevo, že diskriminují zaměstnance, kdesi v zahraničí využívají dětskou robotu, případně dobývají suroviny ekologicky nepřijatelným způsobem. Každý podnikatel potvrdí, že dobrá pověst firmy je základem tržního úspěchu a stability.
businessinfo.cz 26. 7. 2023 Zkratka ESG nabývá na důležitosti. Dokládá to nebývalý zájem firem o ESG Rating i nové průzkumy Co o rostoucí důležitosti ESG říkají průzkumy?
Zvyšující se zájem o ESG je dle organizátorů v byznysu i ve společnosti znát. „Mezi našimi dlouholetými kontakty poptávka po ESG roste, a to napříč byznysem, tedy mezi bankami, firmami i zahraničními partnery či investory,” říká Tyll.
MaM.cz 26. 7. 2023 ESG Rating chce 135 tuzemských firem, důraz na udržitelnost roste Do druhého ročníku ESG Ratingu, jenž pořádá Asociace společenské (A-CSR) odpovědnosti ve spolupráci s mezinárodně oceňovaným vysokoškolským programem CEMS z Fakulty podnikohospodářské VŠE, se přihlásilo 135 firem. To je oproti prvnímu ročníku nárůst o 55 procent.
e15.cz 9. 6. 2023 Zákazníci berou udržitelnost už trochu jako povinnost firem, říká Lucie Mádlová z Asociace společenské odpovědnosti Obrovským zlepšením by mělo být samotné nastavení pravidel pro nefinanční reportování ESG, o které se teď snaží Evropská unie. Firmy by to určitě neměly brát jako regulaci, ale spíše jako vodítko pro vykazování a komunikaci svých udržitelných aktivit. Získají tak konkurenční výhodu, která může přilákat zákazníky nebo zaměstnance.
metro.cz 2. 6. 2023 Poslední možnost přihlásit se do druhého ročníku ESG Ratingu „Stejně jako loni ESG Rating nehodnotí, která firma je nejzelenější či nejšetrnější k lidskému společenství. ESG Rating sleduje, nakolik daná firma poctivě a transparentně informuje o svých dopadech na ESG faktory a nakolik o zlepšení svého ESG usiluje,“ vysvětluje Tyll a dodává, že greenwashing body nedostane.
ekonews.cz 31. 5. 2023 Krize moc nenahrává ESG, udržitelnosti v podnikání ale paradoxně ano Jak už to tak bývá, jakákoliv krize vede k pozitivním provozním a technickým inovacím. Zájem o alternativní zdroje energií je ze strany firem větší než kdy dřív. A zpravidla jde o „zelená” řešení.
ekonews.cz 25. 5. 2023 Peníze nejsou vše. Proč někteří kvalifikovaní pracovníci upřednostňují udržitelnost před vyšším platem? Nikdo se nechce chlubit, že pracuje pro společnost, která v cizích zemích zaměstnává děti nebo nadměrně přispívá k znečištění životního prostředí všude tam, kde je na ní zákon příliš krátký. Během svého působení na Fakultě podnikohospodářské VŠE se u mnoha studentů setkávám s názorem, že by v některých odvětvích nepracovali za žádných okolností.
feedit.cz 4. 5. 2023 Startuje přihlašování do druhého ročníku unikátního ESG Ratingu. Které firmy jsou v ESG nejlepší? Jak jsou na tom firmy s udržitelností a jsou připraveny reportovat? Vykazování o tom, jaké konkrétní dopady má jejich činnost na životní prostředí a společnost včetně veškerých stakeholderů, se od začátku roku 2025 přímo týká více než 2 tisíců velkých českých firem, menší podniky obchodované na burze to čeká od roku 2027.
Reflex.cz 20. 1. 2023 Ekologická udržitelnost jako marketingový tah. Jak zamezit rozmáhajícímu se greenwashingu? Když se zeptáte mladší generace nebo prostě „pokrokové společnosti” na to, které firmě by dali přednost, tak závazek k uhlíkové neutralitě bude bezesporu hrát zásadní roli. Pokud jde o produkt, tak si pravděpodobně vyberou ten s logem zeleného lístečku, planetou nebo králíčkem na obalu. Velmi často jde ale jen o marketingový trik, který s ochranou přírody nemá nic společného.
Reflex.cz 3. 1. 2023 Objem „zelených peněz” v byznysu roste. Některým je ale lepší se obloukem vyhnout Banky, investoři i firmy čím dál častěji využívají výhody tzv. „zelených peněz”. Objevují se už i první „zelené” investiční možnosti pro běžné lidi. Nejčastěji jde o snahu zlepšovat ve firmách tzv. ESG, tedy financovat transformaci byznysu vstříc nižší ekologické zátěži a zodpovědnějšímu podnikání. Jako vždy ale není zelené a výhodné vše, co se tak tváří.
Reflex.cz 28. 12. 2022 Firmy budou muset hlásit ekologickou zátěž či rozdíl v odměňování mužů a žen. Kdo to neudělá, přijde o kšeft V ESG reportech totiž budou muset být zahrnutá data za celý dodavatelský řetězec, a to nehledě na to, jestli pro dodavatele povinnost věnovat se ESG už platí anebo ještě ne. A tak se řadě dodavatelů z řad malých a středních podniků může stát, že budou muset ESG řešit, jinak je odběratel nahradí konkurentem.
Mezi dvěma světy

podcast

19. 12. 2022 #8 Ladislav Tyll: Co je ESG aneb prakticky a jednoduše o budoucnosti, udržitelnosti a byznysu ESG není jenom sázení stromů nebo posílání peněz z Afriky. ESG není jenom PR. Podle Ladislava Tylla je to součást našeho života, která nám prostě
pomáhá být šťastný. Probrali jsme i to, jestli je pro GenZ důležitější odměna za práci nebo to, jak se k nim zaměstnavatel chová.
FocusOn.cz 8. 12. 2022 Greenhushing: Proč některé firmy mlčí o ESG Firmy se greenhushingu dopouštějí, když aktivně pracují na snižování své uhlíkové stopy, produkci menšího množství odpadu, výrobě menšího množství plastů a budování větší udržitelnosti, ale nikomu o tom neříkají.
Reflex.cz 25. 11. 2022 Fenomén ESG: Proč EU tlačí na firmy, aby sdělovaly informace o udržitelnosti? Stojí za tím snaha poukázat na rozdíly mezi tím, jak se firmy v udržitelnosti prezentují před spotřebiteli a jak se chovají ve skutečnosti. Spotřebitelské tlaky na společenskou odpovědnost a v posledních letech také ekologii totiž logicky vedly k tomu, že se k těmto otázkám firmy musely postavit.
feedit.cz 7. 11. 2022 Vodafone, Škoda, DPD, Moneta či Skupina ČEZ. Které české firmy jdou ostatním příkladem v udržitelnosti? Zjistil to první nezávislý ESG Rating Pro pilotní ročník ESG Ratingu bylo osloveno 762 společností od malých podniků po nadnárodní korporace. „Do hodnocení se nakonec zapojilo 87 firem z 23 různých odvětví, jejichž celkový obrat v roce 2021 dosáhl 1,36 bilionu korun, což představuje celkem 22 % na tvorbě HDP České republiky za loňský rok.“
Forbes.cz 2. 11. 2022 Podnikej, ale dobře. ESG rating ocenil nejudržitelnější české firmy V České republice jde vůbec o první nezávislý rating, který vychází ze zhruba půl roku trvajícího výzkumu. K analýze výkonnosti společností z pohledu jednotlivých pilířů ESG sloužil jako základ rozsáhlý dotazník, který měřil vybrané ukazatele v rámci jednotlivých částí ESG a kombinoval kvantitativní a kvalitativní otázky hodnotící připravenost firem transparentně komunikovat to, jak se věnují jednotlivým tématům.
radiozet.cz

podcast

26. 9. 2022 Ladislav Tyll: Čím větší firma, tím detailnější report o udržitelnosti Jak se sto tuzemských firem, mezi kterými najdeme i ČEZ, O2 nebo třeba Škoda-auto staví k ESG (Enviroment, Social a Governance, tedy hodnot zásadních pro udržitelný rozvoj) a udržitelnosti? Na to se zaměřovala nová studie Vysoké školy ekonomické v Praze. Podrobně se na ni podívala moderátorka byznysového magazínu Romana Navarová s odborníkem na podnikové strategie z Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické, Ladislavem Tyllem.
ekonom.cz 22. 9. 2022 Firmy ke spolupráci se školami přistupují povrchně, měly by se s nimi provázat Firmy si dlouhodobě stěžují, že absolventům škol často chybí klíčové dovednosti. V řadě případů se proto chtějí na přípravě svých potenciálních zaměstnanců podílet. Jedním z míst, kde už taková kooperace funguje, je Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze.
iHNed.cz 19. 8. 2022 Firmy musejí jít odpovědnosti naproti, jinak u mladých generací neobstojí Firmy by tedy měly pamatovat na to, že u mladších generací bude stále těžší si v byznysu vystačit „pouze“ s dobrým produktem. Stále důležitější bude pomyslné firemní zákulisí, které za produktem stojí. Pokud nebude splňovat určité nároky, bude to mít firma těžší nejen na spotřebitelském trhu, ale i na trhu práce.
socialnidialog.cz 20. 6. 2022 Zkratka ESG je pro malé firmy zatím trochu záhadná. Od roku 2026 pro ně má být povinná Ostatní Podniky by měly začít informovat o tom, jaké konkrétní dopady má jejich činnost v oblasti životního prostředí, sociální i řízení. Na rozdíl od obecných formulací, které uvádějí nyní, by je nově měly dokázat konkrétně vyčíslit.
talk.youradio.cz

podcast

15. 6. 2022 ESG rating – cesta k nefinančnímu ratingu K čemu je takové hodnocení a srovnání s dalšími společnostmi dobré? Podle čeho se vypočítává a proč může být zvlášť zajímavé pro malé a střední podniky? To v dnešním díle LOOPY vysvětlí Alice Machová, která vede tým odborníků poradenských služeb v oblasti CFO agendy a finančního účetnictví v Ernst & Young, společně s Ladislavem Tyllem, akademickým ředitelem CEMS programu na VŠE. 
ekonews.cz 9. 6. 2022 Firmy se mohou nechat změřit, jak jsou na tom z pohledu ESG Od začátku června mají firmy v Česku možnost přihlásit se do projektu Asociace společenské zodpovědnosti (ASO) a byznysového vysokoškolského programu CEMS Vysoké školy ekonomické v Praze. Budou tak moci získat ESG Rating, nebo-li hodnocení, jak jsou na tom v jednotlivých kritériích spadajících pod zkratku ESG
MaM.cz 30. 5. 2022 Firmy se mohou porovnat v udržitelném přístupu Nový ESG Rating otevírá českým firmám možnost zjistit, jak jsou na tom se svou odpovědností. Náskok mají zatím velcí hráči. I to se ukázalo v diskusi na půdě VŠE minulý týden.
ekonomika.iDNES.cz 28. 5. 2022 EK chystá zpřísnění udržitelnosti. Referovat budou muset i menší firmy I menší společnosti budou muset brzy reportovat nefinanční výsledky, tedy informace, jakým způsobem ovlivňují životní prostředí či přistupují ke svým zaměstnancům. Novou evropskou směrnici pro ně připravila Evropská komise, měla by být přijata v průběhu tohoto roku a týkat se má firem nad 250 zaměstnanců a obratem nejméně 40 milionů eur nebo aktivy nad 20 milionů eur.
Forbes.cz 25. 5. 2022 Češi nevědí, co je ESG. Nový rating jim ukáže, které firmy jsou zodpovědné Zkratka, shrnující výraz „environmental, social, and corporate governance“, znamená v překladu zodpovědné chování firem ve vztahu k životnímu prostředí, společnosti i řízení rizik. A i když se týká především velkých firem, dotkne se každého z nás.